Saunovanie bábätiek a detí predškoského veku

Teplo sauny nas láka predovšetkým počas studených zimných a jesenných dní. Pobyt v saune je nielen príjemný, ale aj zdraviu prospešný. Platí to tak pre dospelých ako aj pre tých najmenších.

Účinky na organizmus
Saunovanie má predovšetkým preventívny účinok a posilňuje imunitu. Veľmi dôležitá pri ňom je pravidelnosť. Účinky na organizmus sa prejavia postupne. Najbadateľnejšie, ak dieťaťko navštevuje saunu 1x do týždňa po dobu minimálne 6 mesiacov. A dôvod? Saunovanie zlepšuje činnosť srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, odstraňuje napätie a zmierňuje stres. Deti majú lepšiu odolnosť voči chrípke, znižuje sa riziko ochorenia horných dýchacích ciest a majú kvalitnejší spánok. Saunovanie však nie je vhodné úplne pre každého. Saunu nesmú navšetvovať deti s infekciou, horúčkou, so srdečným ochorením, niektorými kožnými chorobami a opatrný treba byť aj pri astme.

Kedy teda možno so saunovaním začať?
Vo Fínsku a Švédsku, kde má saunovanie svoje korene a dlhoročnú tradíciu, sa s ním do kontaktu dostávajú už bábätká. U nás sa detičky so saunou zoznamujú prevažne v plaveckých kluboch, no čoraz častejšie je saunovanie ponúkané aj v predškolských zariadeniach. Najvhodnejšia sauna pre dojčatá a batoľatá je súchá fínska sauna. Nehrozí v nej popálenie slizníc horúcou parou, ktorá môže byť pre deti riziková. Čas pobytu detí v saune a teplota v nej je rôzna a záleží od veku dieťaťka. Deti do 3mesiacov ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu a nevedia sa potiť, preto sa saunovanie v tomto veku u nás neodporúča. Ideálna teplota v saune je 45-50 °C. Ak sú deti staršie a na saunu zvyknuté, maximálna odporúčaná teplota je 60°C. Od veku detí záleží aj čas, ktorý v saune strávia. Na začiatok úplne postačia 2-3 minúty a keď si deti zvyknú, doba sa môže predĺžiť u najmenších na 4-5minút, u starších do 7 minút. Dôležité je deti v saune sledovať a nikdy ich nenechávať bez dozoru. Je vhodné zaujať deti spievaním, riekankami, či rozprávkami. Ak sa dieťa začne vrtieť, je nepokojné, treba saunu opustiť. Na niektoré deti môže sauna dokonca pôsobiť stiesňujúco a nepohodlne, je to prostredie, ktoré nepoznajú a musia objaviť jeho čaro. Priestor je navyše tmavý a malý. Dieťa by sme preto do saunovania nikdy nemali nútiť a mali by sme rešpektovať jeho potreby. Poslednou a dôležitou zásadou je, aby dieťaťko nechodilo do sauny s plným bruškom a nemenej dôležitou súčasťou saunovania je dávať pozor na dehydratáciu a hneď po saunovaní doplniť tekutiny.

Pri dodržaní všetkých zásad a odporúčaní sa stáva pobyt v saune prínosom pre rodiča aj dieťatko. Nenásilnou formou si zvyká na zdravý životný štýl, ktorý mu prinesie osoh nie len v detstve, ale aj v budúcnosti.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Čo by mal predškolák vedieť pred vstupom do základnej školy?

Milé maminky a ockovia, ubehlo to rýchlo že?Vaši drobci už nie sú drobcami, ale samostatnými veľkáčmi.O chvíľu ich čaká škola a prvé plnenie si "veľkých povinností."Je to obdobie plné zmien pre vás, ale aj pre vaše ratolesti, kde sa stretávame s množstvom otázok,ktoré...

Hranice sú dôležité

„Spôsob, akým jednáme s dieťaťom, keď je rozrušené, významne ovplyvňuje ako sa vyvinie jeho mozog a taktiež, akým je človekom teraz a akým človekom sa stane v budúcnosti.“ Daniel J. Siegel a Tina Paynerová-Brysonová Žijeme vo svete, kde sa čoraz viac otvára otázka...

KNIHA JE NÁŠ KAMARÁT

Ahojte kamaráti,knižky máme všetci radi.Koľko je v nich tajomstva…Kto počúva,tento vie:bývajú v nich rozprávky a nádherné obrázky,aj veselé básničky,riekanky a pesničky. Kniha nás sprevádza už od kolísky. Rodičia nám čítajú a ukazujú obrázky, ktoré nás učia hovoriť....

Námety na aktivity s detičkami

Každá spoločná chvíľa sa počíta, no na niektoré deti dokážu spomínať ešte veľmi dlho. Keď sa celá rodina zapojí do plánovania zábavných aktivít, budete mať viac príležitostí zažiť výnimočné chvíle.“Rodinné lepidlo“ tie chvíle, ktoré spájajú rodinu a budujú hlboké...

Spolupráca rodiny a predškolského zariadenia

V súčasnosti trápi rodičov čoraz viac otázka kvality materskej školy, ktorú navštevuje ich dieťa. Odpoveď je však zložitejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak chceme hovoriť o kvalitnej materskej škole, musíme prihliadať nielen na kvalitný vyučovací proces,...

Adaptácia v materskej škole

Adaptácia dieťaťa do materskej školy je jedna z najväčších zmien akú do toho času dieťa prežilo a je to proces, ktorým si bude musieť každé jedno skôr či neskôr prejsť. To, aký náročný tento proces bude záleží od...

Detská jóga

Detská joga je jednou z aktivít, o ktorú rastie medzi rodičmi záujem. Deti sú veľmi flexibilné, zväčša ich nič nebolí, preto prichádza otázka, na čo vôbec s deťmi cvičiť jógu.Jógu môžu cvičiť deti už od predškolského veku, zhruba od 3 rokov. Joga sa deťom...

Letný tábor s Maximom

PRE KOHO?deti od 3-8 rokov KDE?Denný tábor sa koná v Banskej Bystrici. KEDY?Od pondelka do piatku od 7:00 do 17:00. TERMÍNY turnus - 10.7. - 14.7.2023 turnus - 17.7. - 21.7.2023 turnus - 24.7. - 28.7.2023 turnus - 31.7. - 4.8.2023 turnus - 7.8. - 11.8.2023 turnus -...

Kontakt