Námety na aktivity s detičkami

Každá spoločná chvíľa sa počíta, no na niektoré deti dokážu spomínať ešte veľmi dlho. Keď sa celá rodina zapojí do plánovania zábavných aktivít, budete mať viac príležitostí zažiť výnimočné chvíle.
“Rodinné lepidlo“ tie chvíle, ktoré spájajú rodinu a budujú hlboké a zdravé vzťahy. Keď deti cítia blízkosť svojich rodičov, viac sa snažia potešiť ich a urobiť ich hrdými, čo posilňuje celú rodinu.
Deti majú prirodzene veľmi silné pozorovacie a udržiavacie schopnosti, dokážu absorbovať obrovské množstvo informácií v prvých rokoch svojho života. Sú prirodzene kreatívne a zvedavé.
Ak sa to spojí vzniká z toho výborná možnosť zapojiť ich do aktivít, ktoré rozvíjajú vnímanie, zmysly, ale aj rozumové danosti dieťaťa. Obohacujúce skúsenosti a neopakovateľné zážitky vaše dieťatko kreujú a posúvajú vpred.
Najpodstatnejšia je samostatnosť, ktorej sa dieťa vďaka Montessori aktivitám prirodzene učí. Čím skôr sa deti naučia veci riešiť samostatne, tým skôr to bude pre nich prirodzené a nebudú očakávať vašu zakaždým pomoc od rodičov.
Je veľmi dôležité viesť ich k tomu od útleho detstva .Samostatnosť je prvým krokom k sebadôvere, istote a odvahe po zvyšok života. Tiež je to pomoc pre rodiča – samostatnému dieťaťu môže dôverovať a dá sa naňho spoľahnúť.
A teraz sa poďme pozrieť na zopár praktických tipov, ktoré doma pripravíme za pár minút a ktoré zabavia našich drobcov.

1. Vytvorte si jesenno-zimnú výzdobu
Keď už nemôžeme tráviť celé dni vonku a pozorovať, ako sa príroda sfarbuje do krásy, vytvorme si príjemnú atmosféru doma. Môžeme si priniesť zo záhrady zbierku jej plodov, ktorá nám rozvonia celý byt. Alebo si zobrať farebné papiere, nožnice a lepidlo a vytvoriť zvieratká, ktoré sú symbolom jesene. My sme urobili krásnu farebnú papierovú reťaz, ktorou môžeme ozdobiť okná a na ňu povešať listy alebo vločky. Jednoduché a efektné.

2. Zaskáčte si škôlku
Ak si tvoje dieťatko rado kreslí kriedou a potom vonku skáče škôlku, podobne sa dá zabaviť i v obývačke. Teda, ak máte tolerantných susedov. Stačí, ak použijete maliarsku pásku a s ňou ľahko vytvoríš na podlahe “čiary” na skákanie. Určite sa zabavíte celá rodina a deti sa trošku unavia.
 
3. Vytvorte si rodinné umelecké dielo
Potrebujete veľký kus papiera, prípadne poprilepujte na zem klasický kancelársky papier, aby vzniklo obrovské plátno na tvorenie. A celá rodinka môžete deň po dni, kúsok po kúsku maľovať, tvoriť, dokumentovať každý deň, ktorý strávite doma. Nakoniec môže vzniknúť veľmi pekné dielko, pri ktorom si užijete čas ako rodina a možno nájdete i novú záľubu. Detičky sa budú na tento rituál kreslenia určite každý deň tešiť a ešte viac z hotového výsledku.

4. Zadovážte si misku vďačnosti
Ak máte už trošku väčšie deti, máme pre vás ďalší tip, ako si vytvoriť nový rituál do každého dňa. Vždy ráno si každý člen rodiny napíše na papierik, za čo je vďačný a hodí ho do spoločnej misky. Potom večer pred spaním, prípadne na konci týždňa si môžete všetky lístočky prečítať a nepochybne vás zahreje krásny pocit, že stále máme toho na svete viac ako dosť. Že každý deň je ozajstný dar, len si to treba občas pripomenúť.

5. Spravte si doma bunker
Ako malí sme milovali bunkre, však? Či už z deky, paplónu alebo posteľného prestierania. Vytvoriť sa dá pod stolom alebo na posteli. Domčeková posteľ je na stavanie bunkrov ideálna a detičky v nej vedia stráviť kopec času, takže si stihnú maminky vypiť i teplú kávičku.
 
6. Upečte si niečo pre maškrtný jazyček
Zapojiť dieťa najmä maličké do prípravy jedla prináša so sebou veľa upratovania, trpezlivosti a najmä to trvá aspoň 10x dlhšie ako bez nich. Ale, veď teraz toho času budeme mať dosť, no nie? Ak drobca zapojíme do prípravy koláčika alebo palaciniek, bude sa cítiť užitočne, trénuje si svoje zručnosti a čo si uvarí, to i ľahšie spapá. A prečo si nespríjemniť jedno popoludnie v týždni práve prípravou zdravej dobroty? Zaslúžime si všetky.
A jeden receptík Vám rovno i prikladáme. Ideálny i na zapojenie dieťatka (môže napríklad sypať do misy pripravené suroviny, miešať, zdatnejšie i rozbíjať vajíčka alebo tvarovať keksíky). Cookies sú vhodné pre deti od 2 rokov a chutia výborne.
Kakaové cookies s kokosom
Čo budeme potrebovať . . .
80 g vločiek (odporúčame ražné a jačmenné)
40 g kokosu
100 g špaldovej celozrnnej múky
1 lyžičku mletej škorice
1 lyžicu prášku do pečiva bez fosfátov
3 lyžice kakaa
3-4 lyžice kokosového cukru
100 g kvalitného masla
1 väčšie vajíčko
2 riadky aspoň 70 % čokolády
hrsť sušených sliviek

Ako budeme postupovať?
– Všetky suché ingrediencie zmiešame dohromady.

– Pridáme rozpustené maslo a primiešame vajíčko. Dobre pomiešame.
- Na záver môžeme pridať posekanú čokoládu a sušené ovocie.

– Z hmoty tvoríme guľky, ktoré na plechu vystlanom papierom na pečenie utľapkáme do tvaru cookies.
Pečieme pri teplote 180 °C  asi 20 minút,

 

7. Napíšte si vlastnú kuchársku knihu
Staršie deti môžu pomôcť so spisovaním obľúbených receptov. Možno máte i vy kopec receptov uložených v telefóne alebo kade-tade po papieroch… teraz máte skvelú šancu urobiť s nimi poriadok. Detičky ti radi budú nápomocné a možno objavíš i poklady, ktoré si už dávno nevarila alebo také, ktoré sa chystáš už dlho vyskúšať a nemala si čas. Až doteraz.
Aby bola kniha skutočne originálna, detičky do nej môžu dokresliť suroviny, prípadne nakresliť hotový recept alebo ho oznámkovať podľa toho, ako im chutil. Môže vzniknúť knižka, ktorá bude mať pre deti v dospelosti obrovskú hodnotu.
 
8. Čítajte si spolu
Ten čas, kedy si môžeme drobca zobrať na kolená a ponoriť sa s ním do sveta fantázie je ozaj čarovný. Deti príbehy milujú a ešte viac milujú, keď ich zdieľajú s nami. Máte skvelú šancu prostredníctvom kníh naučiť dieťa veľa o prírode, ročných obdobiach, o tom ako funguje tento svet. Určite máte doma knihy, ktoré ešte nemáte naštudované. A ak také u vás doma už nie sú, skúste pohľadať knižky zo svojho detstva. Ožijú i vaše spomienky a detičky budú s nadšením počúvať, keď im porozprávate i nejaké príhody z doby, keď ste boli malí.

9. Cvičte, tancujte a radujte sa z pohybu
Udržať dieťatko doma pri rôznych i keď kreatívnych aktivitách je náročné .Detičky potrebujú pohyb. Majú v sebe obrovské množstvo energie, ktorú proste musia nejako uvoľniť. Tak si spoločne zacvičte, zatancujte si a naučte sa niečo nové.

10. Zabáva s domácimi prácami
Detičky by sme mali k domácim prácam učiť odmalička. Myslíme si, že už 2-3-ročné dieťatko by malo mať svoje povinnosti v domácnosti, ktoré patria len jemu. Učí sa tým zodpovednosti a cíti sa v rodine užitočné, nehovoriac o pozitívnych návykoch a vzťahu k domácim prácam do budúcna ,veď si predstavte, ako vám bude raz budúca nevesta vďačná, keď bude jej manžel vedieť poumývať dlážku či umyť okná.
Preto využime tento čas „navyše“ a trpezlivo sprevádzajme dieťa i prácami v domácnosti. Napríklad vešanie bielizne, vyberanie umývačky, utieranie prachu či polievanie kvetov zvládne i menšie dieťa. Postupne mu môžeme ukázať, ako skladať bielizeň, či umývať riady. Bude to pre neho možno ešte zaujímavejšie ako puzzle.

11. Písanie pohľadnice
Pred Vianočnými sviatkami nám vznikne aj skvelý priestor na písanie pohľadníc! Našim najbližším a najmilším, ktorých chceme potešiť. Zatiaľ im môžeme poslať aspoň fotku pohľadníc alebo natočiť video s odkazom a neskôr im ich hodíme do poštovej schránky. Detičky budú určite šťastné, že môžu urobiť radosť babine ,dedkovi, kamoške alebo pani učiteľke. Aj keď sa pohľadnice dostanú k adresátovi neskôr ,ale v ten správny čas určite splnia svoj účel. Navyše s krásnymi jesennými, či vianočnými motívmi si navodíme radostnú atmošku.

A teraz prichádza rad na pár hier:

12. Vyrobte si pexeso
Hra, ktorá zabaví malých i veľkých. A nielen samotná hra, ale i jej príprava. Nič nie je jednoduchšie ako vyrobiť si vlastné pexeso. My sme použili kartón, postrihali na malé kúsky a použili nálepky (samozrejme, vždy sú 2 rovnaké). Staršie deti si môžu zvieratká, ovocie, zeleninu alebo čokoľvek iné na tvrdý papier i samé nakresliť. Zábava bude zaručená.

13. Hľadajte veci, ktoré začínajú na jedno písmeno alebo sú rovnakej farby
Menším deťom určite farbu napr. modrú, a ich úlohou bude zhromaždiť na jedno miesto všetky veci modrej farby, ktoré nájde doma. Starším deťom môžete určiť zase začiatočné písmeno a budú hľadať veci začínajúce sa naň. Potrénujú si trošku hlavičku makovičku, pobehajú si a kedykoľvek sa takto vedia zahrať i samé.

14. Hra v „krupici“
Detičky už okolo 1-1,5 roka neskutočne baví presýpanie. Najjednoduchšie je vysypať na plech na pečenie krupicu poprípade aj ryžu, pridať rôzne mini misky, poháriky, lyžičky, lieviky a dieťatko sa môže zabávať. Pokojne pridajte i autíčko či bager, ktorým môže krupicu naberať. Zabaví sa všetci.

15. Štipcovanie
Štipce na bielizeň vedia byť užitočné pri mnohých aktivitách. Pre malinké detičky môžete pripraviť kartón, ktorý zafarbíte rôznymi farbami a štipce v rovnakých farbách. Potom dieťatko pripína štipce podľa farieb. Ak je dieťatko staršie a chceme ho učiť počítať, môžeme vytvoriť kartičky s bodkami ako na kocke a dieťatko pripevní štipec na číslo, ktoré zodpovedá počtu bodiek na kartičke. Podobne vieme trénovať i abecedu. Príprava aktivity trvá asi 3 minúty, hra by mohla o čosi dlhšie.

16. Šikovné nožičky
Keď sa nemôžeme hrať na ihrisku, využime čo máme doma. Vankúše, hračky, koberčeky, kúsky skladačky, po ktorých treba prejsť, potom podliezť stôl, urobiť kotrmelec, preskočiť cez gumu… aj doma nájdeš veľa zaujímavých vecí, ktoré môžeš využiť, aby sa dieťatko vyjašilo.
 

17. Schovávačka
Nemusíte sa schovávať len vy, ale môžete skrývať i nejaké plyšové zvieratko a dieťatko usmerňovať pri jeho hľadaní. Pozor, hrozí zabavenie na veeeľmi dlhú dobu.


18. Tajomné vrecúško
Do vrecúška skryte predmety rôznych materiálov a tvarov. Dieťatko musí mať zaviazané oči a pomocou hmatu hádať, čo drží v ruke. Potom sa môžete vymeniť. Aktivita môže poslúžiť, keď sa rozprávate o zmysloch na predstavenie hmatu.

19. Preliezačka
Na chodbu alebo do dlhšej miestnosti ponaťahujeme špagát, prilepíme o steny a vytvoríme „pavučinku“, cez ktorú môžu detičky preliezať. Na špagát môžete pripevniť i zvončeky a cieľom hry bude, aby dieťa prešlo bez toho, aby zvončeky zacinkali.
 

20. Tip na priraďovaciu aktivitu
Veľmi pekná aktivita pre deti 2,5+, ktorej cieľom je, aby dieťatko správne priradilo farbu i tvar. Stačí zhotoviť mriežku, kde do prvého riadku nakreslíš napríklad tvary ako je kruh, trojuholník, štvorec a srdce a do prvého stĺpca nakreslíš ľubovoľné farby. Potom treba povystrihovať štvorčeky z výkresu, kde nakreslíš tvary všetkých farieb, ktoré si vybrala. Príprava je aj super antistresová aktivita pre mamičky, vyfarbovanie krásne upokojuje. Následne dieťatko vyberá kartičky s obrázkami a priraďuje do príslušných políčok.

Prajeme veľa vzácneho času s najbližšími a času na zmysluplné aktivity, veríme ,že Vás naše aktivity aspoň trošku inšpirujú. Majte nádherné dni!


Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Čo by mal predškolák vedieť pred vstupom do základnej školy?

Milé maminky a ockovia, ubehlo to rýchlo že?Vaši drobci už nie sú drobcami, ale samostatnými veľkáčmi.O chvíľu ich čaká škola a prvé plnenie si "veľkých povinností."Je to obdobie plné zmien pre vás, ale aj pre vaše ratolesti, kde sa stretávame s množstvom otázok,ktoré...

Hranice sú dôležité

„Spôsob, akým jednáme s dieťaťom, keď je rozrušené, významne ovplyvňuje ako sa vyvinie jeho mozog a taktiež, akým je človekom teraz a akým človekom sa stane v budúcnosti.“ Daniel J. Siegel a Tina Paynerová-Brysonová Žijeme vo svete, kde sa čoraz viac otvára otázka...

KNIHA JE NÁŠ KAMARÁT

Ahojte kamaráti,knižky máme všetci radi.Koľko je v nich tajomstva…Kto počúva,tento vie:bývajú v nich rozprávky a nádherné obrázky,aj veselé básničky,riekanky a pesničky. Kniha nás sprevádza už od kolísky. Rodičia nám čítajú a ukazujú obrázky, ktoré nás učia hovoriť....

Spolupráca rodiny a predškolského zariadenia

V súčasnosti trápi rodičov čoraz viac otázka kvality materskej školy, ktorú navštevuje ich dieťa. Odpoveď je však zložitejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak chceme hovoriť o kvalitnej materskej škole, musíme prihliadať nielen na kvalitný vyučovací proces,...

Adaptácia v materskej škole

Adaptácia dieťaťa do materskej školy je jedna z najväčších zmien akú do toho času dieťa prežilo a je to proces, ktorým si bude musieť každé jedno skôr či neskôr prejsť. To, aký náročný tento proces bude záleží od...

Detská jóga

Detská joga je jednou z aktivít, o ktorú rastie medzi rodičmi záujem. Deti sú veľmi flexibilné, zväčša ich nič nebolí, preto prichádza otázka, na čo vôbec s deťmi cvičiť jógu.Jógu môžu cvičiť deti už od predškolského veku, zhruba od 3 rokov. Joga sa deťom...

Letný tábor s Maximom

PRE KOHO?deti od 3-8 rokov KDE?Denný tábor sa koná v Banskej Bystrici. KEDY?Od pondelka do piatku od 7:00 do 17:00. TERMÍNY turnus - 10.7. - 14.7.2023 turnus - 17.7. - 21.7.2023 turnus - 24.7. - 28.7.2023 turnus - 31.7. - 4.8.2023 turnus - 7.8. - 11.8.2023 turnus -...

Saunovanie bábätiek a detí predškoského veku

Teplo sauny nas láka predovšetkým počas studených zimných a jesenných dní. Pobyt v saune je nielen príjemný, ale aj zdraviu prospešný. Platí to tak pre dospelých ako aj pre tých najmenších. Účinky na organizmusSaunovanie má predovšetkým preventívny účinok a posilňuje...

Kontakt