KNIHA JE NÁŠ KAMARÁT

Ahojte kamaráti,
knižky máme všetci radi.
Koľko je v nich tajomstva…
Kto počúva,tento vie:
bývajú v nich rozprávky a 
nádherné obrázky,aj veselé básničky,
riekanky a pesničky.

Kniha nás sprevádza už od kolísky. Rodičia nám čítajú a ukazujú obrázky, ktoré nás učia hovoriť. Keďže čítať samy ešte nevieme o dôležitosti čítania deťom dnes už nikto nepochybuje. Ale významnú úlohu má aj rozprávanie sa o prečítanom, o postavách, udalostiach, o tom, ako deti prežívajú dianie v rozprávke. Čo si myslia o konaní jednotlivých hrdinov, príbehov atď.. Deti môžu porovnávať príbeh so skutočným životom, ich vlastnými skúsenosťami, rozvíjajú sa im tak vyjadrovacie schopnosti, učia sa porovnávať podobnosti a rozdieli, zaujať vlastné postoje a hodnotiť konanie jednotlivých postáv. Ak dospelí čítajú deťom knihy, deti sa učia o čítaní ako o určitej užitočnej činnosti, o tom čo sú knihy, načo slúžia, aké informácie môžu v nich objaviť. Zároveň zisťujú, že aj detský svet fantázie a predstáv sa dá uložiť do slov, ale aj to, že znaky v knihe sú písmená, slová, ktoré si uchovávajú svoj význam a môžu sa k nim vrátiť kedykoľvek. Významnú úlohu pritom zohrávajú ilustrácie a ich farebnosť. Výber kníh a spôsob práce s nimi pôsobia na vytváranie vzťahov detí ku knihám a čítaniu. Návyky na pravidelný kontakt dieťaťa s knihou sa pozitívne odrážajú aj v neskoršom vývine. Povieme si ako knižku správne držať ako v nej listovať, kde si ju vieme kúpiť či požičať.

Kde býva kniha?

Ako všetci dobre vieme , kniha je nie len vždy dobrý nápad na darček, ale zároveň má aj silu nás preniesť do svetov a príbehov, v ktorých čas ubieha úplne inak. Knihy si môžeme zakúpiť v mnohých knihkupectvách, ponúkajú sa aj na burzách a v rôznych bazároch.

Druhý domov knihy… KNIŽNICA

Pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám rozvíja a ponúka návšteva knižnice. Tu majú deti možnosť sa dozvedieť, že knihy sa dajú kúpiť, ale aj požičať. Pani knihovníčka milo vysvetlí , že požičanie kníh ma svoje pravidlá, ako si založiť čitateľský preukaz a ako treba s knihami zaobchádzať. Tu si môžu pozrieť deti, aké všelijaké knižky od výmyslu sveta sa v knižnici nachádzajú. Nájdite si ten spoločný čarovný čas, či pred spaním, či po dobrom obede a čítajte deťom.

TIP: Skúste čítať aj tak, že dieťa vidí na stranu, ktorú čítate a vy prstom ukazujete, ako postupuje text. Dieťa sa tak prirodzenou cestou učí, že text ide vždy zľava doprava, že niekoľko písmen pri sebe tvorí slovo, že to, čo vy vyslovíte je napísané znakmi – PÍSMENKAMI.
Nesmierne sa mu rozšíri slovná zásoba a čítanie sa tak stane vašou prirodzenou súčasťou dňa.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Čo by mal predškolák vedieť pred vstupom do základnej školy?

Milé maminky a ockovia, ubehlo to rýchlo že?Vaši drobci už nie sú drobcami, ale samostatnými veľkáčmi.O chvíľu ich čaká škola a prvé plnenie si "veľkých povinností."Je to obdobie plné zmien pre vás, ale aj pre vaše ratolesti, kde sa stretávame s množstvom otázok,ktoré...

Hranice sú dôležité

„Spôsob, akým jednáme s dieťaťom, keď je rozrušené, významne ovplyvňuje ako sa vyvinie jeho mozog a taktiež, akým je človekom teraz a akým človekom sa stane v budúcnosti.“ Daniel J. Siegel a Tina Paynerová-Brysonová Žijeme vo svete, kde sa čoraz viac otvára otázka...

Námety na aktivity s detičkami

Každá spoločná chvíľa sa počíta, no na niektoré deti dokážu spomínať ešte veľmi dlho. Keď sa celá rodina zapojí do plánovania zábavných aktivít, budete mať viac príležitostí zažiť výnimočné chvíle.“Rodinné lepidlo“ tie chvíle, ktoré spájajú rodinu a budujú hlboké...

Spolupráca rodiny a predškolského zariadenia

V súčasnosti trápi rodičov čoraz viac otázka kvality materskej školy, ktorú navštevuje ich dieťa. Odpoveď je však zložitejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak chceme hovoriť o kvalitnej materskej škole, musíme prihliadať nielen na kvalitný vyučovací proces,...

Adaptácia v materskej škole

Adaptácia dieťaťa do materskej školy je jedna z najväčších zmien akú do toho času dieťa prežilo a je to proces, ktorým si bude musieť každé jedno skôr či neskôr prejsť. To, aký náročný tento proces bude záleží od...

Detská jóga

Detská joga je jednou z aktivít, o ktorú rastie medzi rodičmi záujem. Deti sú veľmi flexibilné, zväčša ich nič nebolí, preto prichádza otázka, na čo vôbec s deťmi cvičiť jógu.Jógu môžu cvičiť deti už od predškolského veku, zhruba od 3 rokov. Joga sa deťom...

Letný tábor s Maximom

PRE KOHO?deti od 3-8 rokov KDE?Denný tábor sa koná v Banskej Bystrici. KEDY?Od pondelka do piatku od 7:00 do 17:00. TERMÍNY turnus - 10.7. - 14.7.2023 turnus - 17.7. - 21.7.2023 turnus - 24.7. - 28.7.2023 turnus - 31.7. - 4.8.2023 turnus - 7.8. - 11.8.2023 turnus -...

Saunovanie bábätiek a detí predškoského veku

Teplo sauny nas láka predovšetkým počas studených zimných a jesenných dní. Pobyt v saune je nielen príjemný, ale aj zdraviu prospešný. Platí to tak pre dospelých ako aj pre tých najmenších. Účinky na organizmusSaunovanie má predovšetkým preventívny účinok a posilňuje...

Kontakt